Léčivky A-Z

Bylinky a léčiva N

24. února 2010 v 8:52 | kt
Nátržník husí

Nátržník má srážlivé a desinfekční účinky. Používá se při zánětech sliznic, hltanu a ústní dutiny ke kloktání a natírání. Vnitřně se používá na žaludeční a střevní poruchy.
Mochna husí (Potentilla anserina)

Bylinky a léčiva M

18. září 2009 v 14:47 | kami
Mateřídouška

Mateřídouškový čaj je účinný pří onemocněních horních cest dýchacích (kašel, chřipka, zánět průdušek), při poruchách zažívání spojených s plynatostí a kolikami (zvýšuje vylučování žaludečních šťáv). Rovněž navozuje klid, příjemný spánek, pomáhá při bolestech hlavy, závratích a nervových slabostech.

Mateřídouška obecná (Thymus serpyllum L.)

Meduňka

Meduňkový čaj z listů navozuje klid, příjemný spánek a dobré zažívání. Z listů se rovněž připravuje meduňkový likér. Používá se také jako koření. Nať se používá v lidovém lékařství jako hypnotikum.

Soubor:Melissa officinalis1.jpg

Bylinky a léčiva L

18. září 2009 v 14:38 | kami
Levandule

Květ levandule je pro své zklidňující účinky přidáván do směsí bylinek užívaných při bolestech hlavy, nespavosti, nervozitě a závratích. Mírně snižuje krevní tlak. Masáže oleji z levandule pomáhají při revmatických bolestech a mají povzbuzující účinek.

Levandule

Lékořice

Látky z lékořice podporují tvorbu žaludečních šťáv a naopak působí proti tvorbě žaludečních a dvanáctníkových vředů. Dále vyvolávají naředění hustého hlenu z dýchacích cest. Proto se používá jako doplněk ke zmírnění kašle a na podporu vykašlávání při astmatu nebo chronické bronchitidě. V malých dávkách podporuje lékořice častější močení, ve vyšších dávkách močopudné účinky naopak mizí. Z dalších účinků je známo například působení proti zánětu a zvýšenému svalovému napětí.

Hrachor jarní

Bylinky a léčiva K

3. září 2009 v 19:58 | kamča
Kaštan

Velmi účinný je na hemoroidy.Rovněž tlumí svědivost různých forem ekzémů. Urychluje vstřebávání krevních podlitin a modřin. Účinný je na bolavé klouby a artritidy. Zlepšuje průtok krve v cévách, což pozastavuje srážlivost krve a působí proti vzniku trombů. Ulehčuje vylučování moči při zvětšené prostatě. Vypíná pleť a působí na pokožku jako tonikum.
Jírovec maďal

Kopr

Koprový čaj působí tišivě při zažívacích obtížích a nadýmání. Díky svým močopudným vlastnostem je doporučován na ledvinová onemocnění. Kopr podporuje tvorbu mléka u kojících matek, podporuje tvorbu žaludečních šťáv, tiší kašel, pomáhá při nespavosti. Semena kopru obsahují vitamín C, A, dále silice, vápník, fosfor a mnoho dalších minerálních látek. Koupel s koprovými semeny posiluje nehty. Žvýkání koprových semen způsobuje sladší dech.

Kopr vonný

Bylinky a léčiva J

2. září 2009 v 17:31 | kami
Jalovec

Obvykle se droga používá při zánětu močového měchýře, plynatosti, křečích a revmatických bolestech ve svalech a kloubech. Jalovec může zesilovat účinek léků snižujících hladinu krevního cukru a léků močopudných. Laboratorně byl také prokázán účinek proti viru oparu, posílení napětí dělohy i schopnost snižovat hladinu krevního cukru.


Jmelí

Jmelí se sbírá pro svoje léčivé účinky - z listů a tenkých konců větviček se připravuje odvar pro snížení krevního tlaku, proti křečím a má také močopudné účinky.

Bylinky a léčiva CH

1. září 2009 v 9:22 | kamča
Chaluha

Prostřednictvím vysokého obsahu jódu zvyšuje činnost štítné žlázy, která reguluje celkový metabolický obrat v lidském organismu. Tímto mechanismem může chaluha přispívat i ke snižování tělesné hmotnosti a obezity. Předpokládá se, že chaluha může obsahem dalších látek přispívat též k podpoře růstu vlasů.

Detail stélky
Chrpa

Droga se v lidovém léčitelství používá ke zmenšování otoků, má účinky močopudné a žlučopudné a k čištění krve. V současnosti se však nejčastěji užívá při zánětlivých a hnisavých očních chorobách, jiný význam v současné medicíně nemá.

Bylinky a léčiva H

26. srpna 2009 v 18:37 | kami
Heřmánek

Pomáhá od bolesti, při hojení ran, navozuje celkové uklidnění. Je účinný při zánětech ústní dutiny, očních spojivek a pohlavního ústrojí, při žaludečních a střevních potížích, pomáhá léčit žaludeční vředy, při bronchiálním astmatu, při léčbě infikovaných sliznic a kůže, při alergických reakcích na kůži, uvolňuje křeče zažívadel a střevní plyny.

Hloh

Hlohové drogy se používají hlavně v léčivech ke snížení krevního tlaku a majících uklidňující účinek na nervovou soustavu. V lidovém léčitelství se hloh používá proti skleróze, vysokému krevnímu tlaku, nespavosti, předrážděnosti, bušení srdce, arytmiích, srdeční neuróze, klimakterických potížích, migrénách apod. Příznivě působí zejména při dlouhodobém užívání ve stáří svým tonizujícím účinkem při srdeční slabosti.
Hloh jednosemenný

Bylinky a léčiva G

24. srpna 2009 v 20:35 | kami
Gingo
Droga rozšiřuje cévy, preventivně se užívá proti náhlým příhodám mozkovým, proti infarktu myokardu i proti poškození buněk vznikajícímu při degenerativních nemocích spojených se stářím.
Byla a je nabízena jako lék i při poruchách paměti, otocích mozku, nedokrvení dolních končetin, při kochleární hluchotě (hluchota způsobená nedostatečným průtokem krve ke sluchovým nervům), při chronickém pískání v uších i při chronické závrati.

Jinan dvoulaločný

Guarana
Působí jako všeobecné tonikum, zejména při pocitu vyčerpání při léčbě průjmu a úplavice. Je indikována při nervových depresích a rekonvalescenci po dlouhodobých nemocích. Dále působí uklidňujícím způsobem při bolestivé menstruaci, působí pozitivně na nervový a svalový systém a předchází únavě. Stimuluje mozkové funkce a podporuje mozkovou činnost. Celkově zmírňuje a uvolňuje bolest a umožňuje snadnější snášení vysokých teplot.
Popis obrázku chybí

Bylinky a léčiva F

16. srpna 2009 v 20:06 | kamča
Fazol
Droga se používá jako močopudný prostředek a pro zvýšení látkové výměny, hlavně při léčbě močových kamenů, při revmatických a dlouho trvajících kožních chorobách, jako velmi vhodný pomocný prostředek při léčbě diabetu.
Phaseolus vulgaris

Fenykl

Má protikřečové účinky na střeva, proti nadýmání (plody jsou důležitou složkou větropudného čaje pro malé děti). Podporuje tvorbu mléka u matek. Má i močopudný vliv a ulehčuje odkašlávání.
Popis obrázku chybí

Bylinky a léčiva E

3. srpna 2009 v 9:58 | kamča
Estragon

Významně podporuje tvorbu žluči, působí mírně močopudně, zvyšuje chuť k jídlu a zlepšuje trávení. Má i prokazatelný vliv antisklerotický a tonizační. Tlumí křečové bolesti při dyspepsii a podobných poruchách trávení. V lidovém léčitelství se používá na střevní parazity (roupy, škrkavky). Používá se v čerstvém i sušeném stavu, ale v malém množství.
Pelyněk estragon

Eukalyptus

Eukalyptová silice se používá na inhalování při astma a při zápalech horních cest dýchacích. Přidává se do různých mastí proti revmatickým bolestem, nebo se listí nakládá do lihu, kde se nechá vyluhovat 2-3 měsíce a potom se tekutinou natírají revmatická místa.
Eucalyptus bridgesiana
 
 

Reklama