Halloween

Halloween party-fotky

2. listopadu 2009 v 19:59 | kamča
V sobotu byl Halloween, jak určitě víte a já s Terkou a mou kámoškou Ladou a Nikol jsme si udělaly "menší" oslavu. No, když vám řeknu, že to trvalo do tří ráno, zbytek si domyslíte sami xD.... Já (Kamča) jsem šla za upírku a Terka za dýni. Tady máme fotku:
►Tady mám fotky jak jsme (nwm jestli se tomu tak dá říkat) tančily:
K fotce nahoře: (z leva) Lada, Nikol, Já - Kamča

►K fotce nahoře: (z leva) Lada, Nikol, Terka

►Na závěr společná fotka : Terka-Dýně, Já - Upír, Nikol - Vdova(moc halloweenské to není no..), Lada-Ježibaba

Kde se vzal Halloween?

12. září 2009 v 18:23 | kami
Halloween získal své jméno před pár staletími z anglického výrazu All Hallows' Eve, vyjadřujícího noc před svátkem Všech svatých, který katolíci slaví 1. listopadu. Ve skutečnosti ale sahá původ tradice ještě hlouběji do historie. Staří Keltové slavili v tento den svátek Konec léta. Byl to vlastně takový "silvestr", protože 1. listopadu jim začínal nový rok. A na přelomu starého a nového roku měl podle pověsti k sobě nejblíž svět živých a mrtvých. Keltové věřili, že duše těch, kdo v uplynulém roce zemřeli, se vracejí a snaží se ovládnout těla živých, než budou muset definitivně opustit tento svět. O mrtvého ducha ve vlastním těle samozřejmě nikdo nestál, a tak se Keltové snažili duchy odehnat. Používali k tomu nejen strašidelné lampy, ale prý se také navlékali do strašidelných kostýmů, vřískali a křepčili kolem domů, aby zahnali všechno zlé.

Jiné prameny ovšem říkají, že svátek byl naopak na uctění památky milovaných bytostí, které zemřely. Tak nevím. Každopádně různě vydlabávali a vyřezávali tuřín, který prosvětlovali uhlíky. Tahle světýlka mohla jak ukazovat duchům cestu, tak je odhánět. Když Irové v 19. století utíkali před hladomorem do Ameriky, nesli si sebou své zvyky a jedním z nich byl i Halloween. V Americe objevili dýně: byly větší, mnohem snáze se vyřezávaly a vůbec působily efektněji. A tak začali používat dýně.
 
 

Reklama